Stordala nyheter

EU´s utvecklingsfond finansierar Previct Drugs

För er som känner till vår tidiga koppling till Kontigo Care kan vi bjuda på glädjande och prestigefulla nyheter inom det tekniska stödet i beroendevården:

Kontigo Care AB (publ) har preliminärt beviljats medel motsvarande ca
50 000 Euro ur EU’s utvecklingsfond Horizon 2020 SME Instrument phase 1 för att investeras i utvecklingsprojektet Previct Drugs.

Beskedet avser den ansökan som lämnats in av bolaget i maj 2019 och som avser medel för att investeras i utvecklingsprojektet Previct Drugs, vilket är en utvidgning av eHälsoplattformen Previct® för förstärkt och prediktiv beroendevård. Lösningen omfattar idag Previct Alcohol och Previct Gambling. Utvecklingsprojektet Previct Drugs syftar till att med mobiltelefonens kamera mäta förändringen i ögat och prediktera individens avvikelse från det normala och få en tydlig indikation om drognykterhet.

Fler nyheter

Ännu ett ramavtal med...

Vi är glada att kunna meddela att Stordala Vård & Omsorg AB har blivit...

Kontoret flyttar men...

Ny adress – ny struktur, samma hjärta i arbetet Från och med denna vecka...

Ramavtal får översyn

Kvalitet i praktiken – Stordalas ramavtal i fas med ADDA:s krav Vi har idag...